lu.se

Ekonomihögskolan

Lunds universitet

Kontakt

Företagsekonomiska institutionen


Feyza Aglargöz

Gästforskare

feyza.aglargoz@fek.lu.se

Visa mer information


Ozan Aglargöz

Gästforskare

ozan.aglargoz@fek.lu.se

Visa mer information


Ragnar Ahlström Söderling

Fil. Dr., Universitetslektor

ragnar.ahlstrom_soderling@fek.lu.se
Telefon: +46462227817

Visa mer information


Johanna Alfvén

Forskarstuderande

johanna.alfven@fek.lu.se

Visa mer information


Göran Alsén

CE, Universitetsadjunkt

goran.alsen@fek.lu.se

Visa mer information


Mats Alvesson

Professor

mats.alvesson@fek.lu.se
Telefon: +46462224244

Visa mer information


Göran Anderson

ED, Universitetslektor

goran.anderson@fek.lu.se
Telefon: +46462224342

Visa mer information


Per Magnus Andersson

ED, Universitetslektor

per_magnus.andersson@fek.lu.se
Telefon: +46462227812

Visa mer information


Martin Andersson

FM, Utbildningsadministratör

martin.andersson@fek.lu.se
Telefon: +46462224132

Visa mer information


Niclas Andrén

ED, Universitetslektor

niclas.andren@fek.lu.se
Telefon: +46462224666

Visa mer information


Anna-Lena Andrén

CE, Ekonom

anna-lena.andren@fek.lu.se
Telefon: +46462220274

Visa mer information


Johan Anselmsson

Ekonomie Doktor, Universitetslektor, docent

johan.anselmsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227813

Visa mer information


Kristina Artsberg

ED, Universitetslektor, docent

kristina.artsberg@fek.lu.se
Telefon: +46462227501

Visa mer information


Per Arvidson

FK, Universitetsadjunkt

per.arvidson@fek.lu.se
Telefon: +46462224959

Visa mer information


Susanne Arvidsson

Ek.Dr, Universitetslektor, docent

susanne.arvidsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227981

Visa mer information


Josefina Backman

Studievägledare

josefina.backman@fek.lu.se
Telefon: +46462227839

Visa mer information


Maria Bengtsson

Doktorand

maria.bengtsson@fek.lu.se
Telefon: +46462229877

Visa mer information


Mats Benner

FD, Professor

mats.benner@fek.lu.se
Telefon: +46462227620

Visa mer information


Jon Bertilsson

PhD, Universitetslektor

jon.bertilsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227816

Visa mer information


Anna Sophie Biering-Sørensen

Forskarstuderande

anna_sophie.biering-s_rensen@fek.lu.se

Visa mer information


Michael Björn

Adjungerad professor

michael.bjorn@fek.lu.se

Visa mer information


Martin Blom

Universitetslektor

martin.blom@fek.lu.se
Telefon: +46462229621

Visa mer information


Christine Blomquist

FD, Universitetslektor

christine.blomquist@fek.lu.se
Telefon: +46462228192

Visa mer information


Yana Borissenko

Projektassistent

yana.borissenko@fek.lu.se

Visa mer information


Mehdi Boussebaa

Universitetslektor

mehdi.boussebaa@fek.lu.se

Visa mer information


Erik Brattström

Pol.Mag., Projektassistent

erik.brattstrom@fek.lu.se

Visa mer information


Louise Bringselius

Filosofie doktor, Universitetslektor

louise.bringselius@fek.lu.se
Telefon: +46462227248

Visa mer information


Claes Brundenius

FD, Universitetslektor, docent

claes.brundenius@fek.lu.se

Visa mer information


Karin Bryntse

ED, Universitetslektor

karin.bryntse@fek.lu.se

Visa mer information


Lars Carlman

FK, Universitetsadjunkt

lars.carlman@fek.lu.se
Telefon: +46462227807

Visa mer information


Jörgen Carlsson

CE, Universitetsadjunkt

jorgen.carlsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224667

Visa mer information


Annette Cerne

Ekonomie doktor, Universitetslektor

annette.cerne@fek.lu.se
Telefon: +46462223636

Visa mer information


Ekaterina Chertkovskaya

Postdoc., Post.doc.

ekaterina.chertkovskaya@fek.lu.se

Visa mer information


Oskar Christensson

Forskarstuderande

oskar.christensson@fek.lu.se

Visa mer information


Anamaria Cociorva

Doktorand

anamaria.cociorva@fek.lu.se
Telefon: +464622227815

Visa mer information


Frédéric Delmar

Ek Dr, Professor

frederic.delmar@fek.lu.se
Telefon: +46462226828

Visa mer information


Johan Dergård

Universitetslektor

johan.dergard@fek.lu.se
Telefon: +46462227814

Visa mer information


Henrik Edlund

Forskarstuderande

henrik.edlund@fek.lu.se

Visa mer information


Carys Egan-Wyer

Doktorand

carys.egan-wyer@fek.lu.se
Telefon: +46462229869

Visa mer information


Ulf Elg

ED, Professor

ulf.elg@fek.lu.se
Telefon: +46462224664

Visa mer information


Jennifer Emsfors

Forskarstuderande

jennifer.emsfors@fek.lu.se

Visa mer information


Tore Eriksson

CE, Universitetsadjunkt

tore.eriksson@fek.lu.se
Telefon: +46462224284

Visa mer information


Josefine Fischer

Doktorand

josefine.fischer@fek.lu.se
Telefon: +46462224303

Visa mer information


Jonas Fjertorp

Ekonomie doktor, Universitetslektor/tjänstledig

jonas.fjertorp@fek.lu.se
Telefon: +46462227928

Visa mer information


Jens Forssbaeck

Universitetslektor

jens.forssbaeck@fek.lu.se
Telefon: +46462227843

Visa mer information


Amalia Foukaki

Forskarstuderande

amalia.foukaki@fek.lu.se

Visa mer information


Caroline Fredskilde

Administratör

caroline.fredskilde@fek.lu.se
Telefon: +46462227825

Visa mer information


Anna Glenngård

Ekon Dr, Universitetslektor

anna.glenngard@fek.lu.se

Visa mer information


Anders Granberg

FD, Universitetslektor

anders.granberg@fek.lu.se

Visa mer information


Erling Green

ED, Universitetslektor, docent

erling.green@fek.lu.se
Telefon: +46462227834

Visa mer information


Johan Gromark

Forskarstuderande

johan.gromark@fek.lu.se

Visa mer information


Clara Gustafsson

Filosofie Doktor, Universitetslektor

clara.gustafsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227823

Visa mer information


Maria Gårdängen

ED, Universitetslektor

maria.gardangen@fek.lu.se
Telefon: +46462227841

Visa mer information


Devrim Göktepe-Hultén

Dr., Universitetslektor

devrim.goktepe-hulten@fek.lu.se
Telefon: +46462223359

Visa mer information


Bo Göransson

PhD, Universitetslektor, docent

bo.goransson@fek.lu.se
Telefon: +46462221414

Visa mer information


Niklas Lars Hallberg

Ekonomie doktor, Universitetslektor

niklas_lars.hallberg@fek.lu.se

Visa mer information


Olof Hallonsten

FD, Forskare/Tjänstledig

olof.hallonsten@fek.lu.se
Telefon: +46462227354

Visa mer information


Mattias Haraldsson

Forskarstuderande

mattias.haraldsson@fek.lu.se

Visa mer information


Philip Hedestad

Master i Strategi, Forskarstuderande

philip.hedestad@fek.lu.se
Telefon: +46462228028

Visa mer information


Caroline Hellström

FK, Universitetsadjunkt

caroline.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46462227818

Visa mer information


Mikael Hellström

FK, Universitetslektor

mikael.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46462227820

Visa mer information


Tomas Hellström

FD, Professor

tomas.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46462228027

Visa mer information


Pernilla Honoré

Studievägledare

pernilla.honore@fek.lu.se
Telefon: +46462220286

Visa mer information


Jens Hultman

Ekonomie Doktor, Universitetslektor, docent

jens.hultman@fek.lu.se
Telefon: +46462224775

Visa mer information


Tony Huzzard

FD, Professor

tony.huzzard@fek.lu.se
Telefon: +46462224280

Visa mer information


Gustav Hägg

M.Sc., Doktorand

gustav.hagg@fek.lu.se

Visa mer information


Merle Jacob

Fil. Dr., Professor

merle.jacob@fek.lu.se
Telefon: +46462224224

Visa mer information


Håkan Jankensgård

Ekonomie doktor, Universitetslektor

hakan.jankensgard@fek.lu.se

Visa mer information


Su Jing

Forskarstuderande

su.jing@fek.lu.se

Visa mer information


Stina Johannesson

Programkoordinator/tjänstledig

stina.johannesson@fek.lu.se
Telefon: +46462223779

Visa mer information


Ann-Charlotte Johansson

Personaladministratör

ann-charlotte.johansson@fek.lu.se
Telefon: +46462227819

Visa mer information


Ulf Johansson

ED, Professor

ulf.johansson@fek.lu.se
Telefon: +46462223916

Visa mer information


Karin Jonnergård

ED, Professor

karin.jonnergard@fek.lu.se
Telefon: +46462229712

Visa mer information


Anna Jonsson

Ekon mag, Fil mag, Universitetslektor/tjänstledig

anna.jonsson@fek.lu.se
Telefon: +46462223648

Visa mer information


Peter W Jönsson

Universitetslektor

peter_w.jonsson@fek.lu.se
Telefon: +46462229756

Visa mer information


Thomas Kalling

ED, Docent, Professor, Institutschef

thomas.kalling@fek.lu.se
Telefon: 046-2224638

Visa mer information


Tom Karlsson

Fil.dr, Universitetslekor

tom.karlsson@fek.lu.se

Visa mer information


Elisabeth Kjellström

CE, Universitetsadjunkt

elisabeth.kjellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46462224658

Visa mer information


Marcus Klasson

Doktorand

marcus.klasson@fek.lu.se
Telefon: +46462229841

Visa mer information


Stein Kleppestø

ED, Universitetslektor

stein.kleppesto@fek.lu.se

Visa mer information


Hans Knutsson

ED, Universitetslektor

hans.knutsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224172

Visa mer information


Iva Kostova

Forskarstuderande

iva.kostova@fek.lu.se

Visa mer information


Lisa Källström

Forskarstuderande

lisa.kallstrom@fek.lu.se

Visa mer information


Dan Kärreman

ED, Universitetslektor, docent

dan.karreman@fek.lu.se
Telefon: +46462228875

Visa mer information


Matts Kärreman

ED, Universitetslektor

matts.karreman@fek.lu.se
Telefon: +46462220191

Visa mer information


Håkan Lagerquist

CE, Universitetsadjunkt

hakan.lagerquist@fek.lu.se
Telefon: +46462224659

Visa mer information


Magnus Lagnevik

ED, Professor

magnus.lagnevik@fek.lu.se
Telefon: +46462224279

Visa mer information


Hans Landström

Ekon dr, Professor

hans.landstrom@fek.lu.se
Telefon: 046-222 78 44

Visa mer information


Katarina Larsdotter Wendel

Fil kand och Fil mag, Studievägledare

katarina.larsdotter_wendel@fek.lu.se
Telefon: +46462221561

Visa mer information


Rikard Larsson

PhD, ED, Professor

rikard.larsson@fek.lu.se
Telefon: +46462229712

Visa mer information


Rolf Larsson

Ek. Dr, Universitetslektor

rolf.larsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224680

Visa mer information


Nathalie Larsson

Kandidatexamen, Doktorand

nathalie.larsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227172

Visa mer information


Charlotta Levay

Universitetslektor, docent

charlotta.levay@fek.lu.se
Telefon: +46462229851

Visa mer information


Carolina Lilja Gkogkaki

Doktorand

carolina.lilja_gkogkaki@fek.lu.se
Telefon: +46462224092

Visa mer information


Jan-Inge Lind

ED, Universitetslektor, docent

jan-inge.lind@fek.lu.se

Visa mer information


Bernadette Loacker

Stipendiat

bernadette.loacker@fek.lu.se

Visa mer information


Anne Loft

PhD, Professor

anne.loft@fek.lu.se
Telefon: +46462224186

Visa mer information


Sara Lundqvist

Universitetslektor

sara.lundqvist@fek.lu.se
Telefon: +46462227815

Visa mer information


Charlina Lunvald

Fil. kand., Administratör/föräldraledig

charlina.lunvald@fek.lu.se
Telefon: +46462223779

Visa mer information


Anna Löthman

Fil.Mag, Kommunikatör

anna.lothman@fek.lu.se
Telefon: +46462229682

Visa mer information


Marie Löwegren

ED, Föreståndare, Universitetslektor

marie.lowegren@fek.lu.se
Telefon: +46462227326

Visa mer information


Nikos Macheridis

EL, Studierektor, universitetslektor

nikos.macheridis@fek.lu.se
Telefon: +46462227860

Visa mer information


Ola Mattisson

ED, Universitetslektor

ola.mattisson@fek.lu.se
Telefon: 046-2224281

Visa mer information


Nigar Mehtiyeva

Forskarstuderande

nigar.mehtiyeva@fek.lu.se

Visa mer information


Craig Mitchell

Projektassistent

craig.mitchell@fek.lu.se

Visa mer information


Ruth Mueller

Dr., Post.doc

ruth.mueller@fek.lu.se
Telefon: +46462221533

Visa mer information


Ana Nascimento

Doktorand

ana.nascimento@fek.lu.se
Telefon: +46462224459

Visa mer information


Helen Nicholson

Post.doc

helen.nicholson@fek.lu.se
Telefon: +46462227808

Visa mer information


Carl-Henric Nilsson

TD, Universitetslektor

carl-henric.nilsson@fek.lu.se
Telefon: +46462220000

Visa mer information


Tomas Nilsson

Utbildningsadministratör

tomas.nilsson@fek.lu.se
Telefon: 046-2224288

Visa mer information


Magnus Nilsson

Universitetslektor

magnus.nilsson@fek.lu.se
Telefon: +46462227822

Visa mer information


Lottie Norrsén

Ansvarig för Externa Relationer

lottie.norrsen@fek.lu.se
Telefon: +46462226821

Visa mer information


Anders Nyström

Ek kand, Ekonom

anders.nystrom@fek.lu.se
Telefon: +46462229522

Visa mer information


Katalin Orban

Programadministratör

katalin.orban@fek.lu.se
Telefon: +46462227922

Visa mer information


Lars Oxelheim

ED, Senior Professor

lars.oxelheim@fek.lu.se
Telefon: +46462228744

Visa mer information


Mirjami Patrén

Ekonom

mirjami.patren@fek.lu.se
Telefon: +46462227616

Visa mer information


Roland Paulsen

Ph.D., Forskare

roland.paulsen@fek.lu.se
Telefon: +46462223264

Visa mer information


Ulf Paulsson

Tekn. dok, Ek. lic, Universitetslektor

ulf.paulsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224723

Visa mer information


Gert Paulsson

ED, Prefekt, universitetslektor, docent

gert.paulsson@fek.lu.se
Telefon: +46462229504

Visa mer information


Alexander Paulsson

Universitetslektor

alexander.paulsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224289

Visa mer information


Mats Persson

CE, Universitetsadjunkt

mats.persson@fek.lu.se
Telefon: +46462224661

Visa mer information


Anna Pfeiffer

Doktorand

anna.pfeiffer@fek.lu.se
Telefon: 076-0832809

Visa mer information


Maria Pihel

Administratör

maria.pihel@fek.lu.se
Telefon: +46462223779

Visa mer information


Håkan Pihl

Ek dr, Universitetslektor

hakan.pihl@fek.lu.se

Visa mer information


Diamanto Politis

Universitetslektor

diamanto.politis@fek.lu.se

Visa mer information


Zhai Qinghua

Forskarstuderande

zhai.qinghua@fek.lu.se

Visa mer information


Ulf Ramberg

ED, Universitetslektor

ulf.ramberg@fek.lu.se
Telefon: +46462224960

Visa mer information


Jens Rennstam

PhD, Universitetslektor

jens.rennstam@fek.lu.se
Telefon: +46462224349

Visa mer information


Harry Ruijsenaars

CE, Universitetsadjunkt

harry.ruijsenaars@fek.lu.se
Telefon: +46462227801

Visa mer information


Niklas Sandell

Ek.dr., Universitetslektor

niklas.sandell@fek.lu.se
Telefon: +46462227837

Visa mer information


Stephan Schaefer

PhD

stephan.schaefer@fek.lu.se
Telefon: +462229853

Visa mer information


Janina Schaumann

Doktorand

janina.schaumann@fek.lu.se
Telefon: +46462220287

Visa mer information


Lena Scherman

Administratör

lena.scherman@fek.lu.se
Telefon: +46462220121

Visa mer information


Tobias Schölin

Fil. Dr, Universitetslektor

tobias.scholin@fek.lu.se
Telefon: +46462226825

Visa mer information


Naciye Sekerci

Doktorand

naciye.sekerci@fek.lu.se
Telefon: +46462227815

Visa mer information


Tommy Shih

Universitetslektor

tommy.shih@fek.lu.se

Visa mer information


Clarissa Sia-Ljungström

Forskarstuderande

clarissa.sia-ljungstrom@fek.lu.se
Telefon: +46462220188

Visa mer information


Ina Skanung

Administrativ chef

ina.skanung@fek.lu.se
Telefon: +46462227835

Visa mer information


Marie Skougaard

Ekonomiassistent

marie.skougaard@fek.lu.se
Telefon: +46462229523

Visa mer information


Per Hugo Skärvad

EL, Universitetslektor, docent

per_hugo.skarvad@fek.lu.se
Telefon: +46462228089

Visa mer information


Porntepin Sooksaengprasit

Doktorand

porntepin.sooksaengprasit@fek.lu.se
Telefon: +46462228028

Visa mer information


Sverre Spoelstra

Universitetslektor

sverre.spoelstra@fek.lu.se
Telefon: +46462224069

Visa mer information


Rikard Stankiewicz

FD, docent, Professor emeritus

rikard.stankiewicz@fek.lu.se

Visa mer information


Katie Sullivan

Universitetslektor

katie.sullivan@fek.lu.se

Visa mer information


Stefan Sveningsson

ED, Universitetslektor, docent

stefan.sveningsson@fek.lu.se
Telefon: +46462224660

Visa mer information


Claes Svensson

ED, Professor emeritus

claes.svensson@fek.lu.se
Telefon: +46462227836

Visa mer information


Peter Svensson

FD, Universitetslektor, docent

peter.svensson@fek.lu.se
Telefon: +462220186

Visa mer information


Nadja Sörgärde

Fil.dr., Universitetlektor

nadja.sorgarde@fek.lu.se
Telefon: +46462227777

Visa mer information


Torbjörn Tagesson

Universitetslektor

torbjorn.tagesson@fek.lu.se
Telefon: +46462229756

Visa mer information


Kayhan Tajeddini

Associate Professor, Universitetslektor, docent

kayhan.tajeddini@fek.lu.se
Telefon: +46462227832

Visa mer information


Kaj-Dac Tam

Doktorand

kaj-dac.tam@fek.lu.se
Telefon: +46462228110

Visa mer information


Veronika Tarnovskaya

Universitetslektor, docent

veronika.tarnovskaya@fek.lu.se
Telefon: +46462223646

Visa mer information


Ingrid Thell

Utbildningsadministratör

ingrid.thell@fek.lu.se
Telefon: +46462227804

Visa mer information


Anna Thomasson

Ekonomie doktor, Universitetslektor

anna.thomasson@fek.lu.se
Telefon: +46462227829

Visa mer information


Stefan Tramer

Doktorand

stefan.tramer@fek.lu.se
Telefon: +46462227980

Visa mer information


Sofia Ulver

Filosofie Doktor, Universitetslektor

sofia.ulver@fek.lu.se
Telefon: +46708666102

Visa mer information


Mats Urde

ED, Universitetslektor, docent

mats.urde@fek.lu.se
Telefon: +4642343444

Visa mer information


Francisco Valencia

Doktorand

francisco.valencia@fek.lu.se

Visa mer information


Anders Vilhelmsson

Ekonomie Doktor, Universitetslektor, docent

anders.vilhelmsson@fek.lu.se
Telefon: +462224648

Visa mer information


Benjamin Weaver

EM, Doktorand

benjamin.weaver@fek.lu.se

Visa mer information


Markus Wegelius

MSc, BA, Forskarstuderande

markus.wegelius@fek.lu.se

Visa mer information


Robert Wenglén

Ekonomie Doktor, Universitetslektor

robert.wenglen@fek.lu.se
Telefon: +46462227827

Visa mer information


Jörgen Wettbo

Ekonomie Magister, Forskarstuderande

jorgen.wettbo@fek.lu.se
Telefon: +46703263570

Visa mer information


Caroline Wigren

Universitetslektor, docent

caroline.wigren@fek.lu.se
Telefon: +46462220400

Visa mer information


Gösta Wijk

ED, Universitetslektor, docent

gosta.wijk@fek.lu.se
Telefon: +46462227826

Visa mer information


Nina Willén

FK, Utbildningsadministratör

nina.willen@fek.lu.se
Telefon: +46462227804

Visa mer information


Joakim Winborg

Ek Dr, Universitetslektor

joakim.winborg@fek.lu.se

Visa mer information


Emily Wise

Forskare

emily.wise@fek.lu.se
Telefon: +46462224396

Visa mer information


Stefan Yard

ED, docent, Professor

stefan.yard@fek.lu.se
Telefon: +46462227840

Visa mer information


Per Örlander

Forskarstuderande

per.orlander@fek.lu.se

Visa mer information

Adressuppgifter

Företagsekonomiska institutionen

Besöksadress:
Ekonomicentrum, Tycho Brahes väg 1

Postadress:
Box 7080,

Internpost: hs 10

Telefon: +46-462220000(vxl)

Besök hemsida