Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Inre förändring som nyckel till hållbar utveckling

Inner development guide

Inre transformation som nyckel för att lösa globala utmaningar. Det var det centrala budskapet när professor Christine Wamsler från Lunds universitets centrum för studier av uthållig samhällsutveckling (LUCSUS) besökte studenterna på det frivilliga extraspåret "Living the Sustainability Idea", för att utforska hur inre utveckling kan driva hållbar förändring.

Christine Wamsler, professor i hållbarhetsvetenskap på Lunds universitets centrum för studier av uthållig samhällsutveckling (LUCSUS), är en internationellt erkänd expert inom hållbar utveckling, klimatarbete och transformativ förändring. Med mer än 25 års erfarenhet av att bygga broar mellan forskning och praktik, har hon blivit en ledande röst i att utveckla nya angreppssätt för att hantera dagens komplexa globala utmaningar.

Varje år besöker professor Wamsler “Living the Sustainability Idea” – ett frivilligt spår som erbjuds studenter i masterprogrammen International Strategic Management och Management på Ekonomihögskolan. Under läsåret 2025/2026 har 25 studenter antagits till detta spår.

I år gav professor Wamsler gruppen en fördjupad introduktion till den uppdaterade Inner Development Guide (IDG), en guide som stödjer utvecklingen av de inre färdigheter och förmågor som krävs för en hållbar samhällstransformation. Hon betonade att vi just nu lever i en polykris, där många sammanlänkade kriser har sin grund i en grundläggande separation från oss själva, varandra och naturen.

Inre tillväxt är avgörande för yttre förändring. Världen kommer inte att förändras om inte vi gör det

Den Inner Development Guide, tidigare känd som Inner Development Goals Framework, har nyligen uppdaterats. Den fungerar som en öppen resurs som lyfter fram färdigheter, egenskaper och kapaciteter som kan hjälpa individer och organisationer att främja mer meningsfulla, samarbetsinriktade och regenerativa sätt att leva och arbeta.

Professor Wamsler vid tavlan i klassrummet
Christine Wamsler, professor i hållbarhetsvetenskap på Lunds universitets centrum för studier av uthållig samhällsutveckling (LUCSUS). Foto: Marie Pihl

Professor Wamsler utmanade studenterna att kritiskt reflektera över moderna värderingar som konkurrens, ekonomisk framgång och individuell prestation – normer som ofta driver dagens system men som kan stå i vägen för att hantera polykrisen. För att omvandla samhället, menade hon, krävs en förändring av de underliggande värderingarna.

Trots omfattningen av den förändring som behövs förklarade hon ett optimistiskt perspektiv, att transformation inte kräver att alla förändras på en gång.

”Vi behöver bara att omkring 15 procent av människor förändrar ett beteende för att samhället ska följa efter,” påpekade hon, och hänvisade till historiska exempel på snabb samhällsförändring inom bara en eller två generationer.

Under det kommande läsåret kommer de deltagande studenterna att arbeta aktivt med Inner Development Guide för att utforska och stärka sina inre förmågor. Genom reflektion, praktik och gruppdialog kommer de att lära sig hur personlig utveckling kan utgöra grunden för organisatorisk och global förändring.

händer som håller jord, grön bakgrund

Living the Sustainability Idea

  • Living the Sustainability Idea är ett frivilligt spår som erbjuds studenter på MSc International Strategic Management och MSc in Management vid Ekonomihögskolan.
  • Med hjälp av ramverket Inner Development Guide får deltagarna utforska, utveckla och reflektera kring sina inre förmågor och hur dessa kan förankras på ett personligt plan för att i framtiden bidra på organisatorisk och global nivå.
  • Inkluderar 5 workshops, 1 inlämningsuppgift, företagsbesök, individuell handledning och möten med experter.
    Ekonomihögskolans karriärcenter deltar aktivt genom att initiera och leda workshops samt ge stöd med individuella handledarsessioner.
  • För att få ett diplom måste studenterna delta aktivt i workshops, företagsbesök, individuella handledarsessioner och slutföra en uppgift.
  • Det finns möjlighet att få en hållbarhetsprofil, men framför allt handlar det om att förberedas som framtida ledare för att driva hållbar förändring.