Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

 Benny Carlson. Foto.

Benny Carlson

Professor emeritus

 Benny Carlson. Foto.

Det kluvna 1920-talet : Recension av Klas-Göran Karlsson och Kim Salomon: 1920-talet: En spegel för vår tid

Författare

  • Benny Carlson

Summary, in English

1920-talet förefaller vara ett kärt årtionde med tanke på att det har många namn: det glada 20-talet, the roaring twenties, jazzåldern, cocktailepoken. Det är ett emellertid ett årtionde som ofta hamnar i skuggan av 30- och 40-talens våldsorgier och som därmed är väl värt att belysa lite extra. Det är just vad två erfarna lundahistoriker med imponerande överblick av 1900-talet, Klas-Göran Karlsson och Kim Salomon, har tagit fasta på i 1920-talet: En spegel för vår tid (Natur & Kultur, 324 sidor). Som undertiteln låter förstå är syftet inte att uppmärksamma 1920-talet som hundraårsjubilar utan för att det skapat förutsättningar för och uppvisar paralleller till vår egen tid.

Avdelning/ar

  • Ekonomisk-historiska institutionen
  • Centrum för ekonomisk demografi
  • Tillväxt, teknologisk förändring och ojämlikhet

Publiceringsår

2024

Språk

Svenska

Publikation/Tidskrift/Serie

Svensk Tidskrift

Volym

113

Dokumenttyp

Recension av bok/film/utställning etc.

Förlag

Förlags AB Svensk Tidskrift

Ämne

  • Economic History

Aktiv

Published

ISBN/ISSN/Övrigt

  • ISSN: 0039-677X