Kontakt

Öppettider i sommar

Institutionen håller stängt för besökare under perioden from 24 juni till den 14 augusti.

Frågor hänvisas till nedanstående adresser som bevakas under hela perioden. Dock kan svarstiden vara något längre än vanligt pga semestrar.

Expedition
expedition@ekh.lu.se

Studievägledare
studievagledare@ekh.lu.se

Mastersprogrammen
master@ekh.lu.se 

Öppettider vi sommar på EHL

Från den 24 juni till den 14 augusti krävs ett LU-kort för att komma in i byggnaderna på Ekonomihögskolan. Studenter och personal kan passera in med LU-kort dygnet runt. Tiderna gäller EC1, EC2, EC3 och Alfa 1.

Vinterbild på Lunds universitet

Tobias Axelsson

Studierektor för grundutbildningen, universitetslektor

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31


Ellen Hillbom

Professor, stf prefekt, studierektor för forskarutbildningen

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 86


Anneli Nilsson Ahlm

Administrativ chef

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12


Mats Olsson

Prefekt

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79


Övriga roller

Katalogadministratör: Tina Wueggertz

Skyddsombud: Martin Andersson


Expeditionen

Tina Wueggertz
expeditionen@ekh.lu.se
Telefon: 046-222 74 75
Rum: Alfa1:2100

Expeditionen är öppen alla vardagar, men alla möten måste förbokas via e-post.

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2022-06-14