Kontakt

Önskar du komma i kontakt med Ekonomisk historiska institutionen mellan den 23 december och 8 januari når du oss enklast via epostadresserna nedan. Det kan vara någon dags fördröjning på svaren med tanke på helgdagar. EKH önskar alla en God Jul och ett Gott Nytt år!

Expedition


expedition@ekh.lu.se

Studievägledare
studievagledare@ekh.lu.se

Mastersprogrammen
master@ekh.lu.se 

Vinterbild på Lunds universitet

Tobias Axelsson

Studierektor för grundutbildningen, universitetslektor

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31


Ellen Hillbom

Professor, stf prefekt, studierektor för forskarutbildningen

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 86


Anneli Nilsson Ahlm

Administrativ chef

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12


Mats Olsson

Prefekt

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79


Övriga roller

Katalogadministratör: Tina Wueggertz

Skyddsombud: Martin Andersson


Expeditionen

Tina Wueggertz
expeditionen@ekh.lu.se
Telefon: 046-222 74 75
Rum: Alfa1:2100

Expeditionen är öppen alla vardagar, men alla möten måste förbokas via e-post.

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2022-12-19