Kontakt

Centrum för ekonomisk demografi



Clas Andersson

Systemutvecklare

clas.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 87, +46 46 222 74 81


Mats Andersson

Administrativ assistent

mats.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 13



Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80


Thor Berger

Postdoc, biträdande universitetslektor

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 772 07 78


Andreas Bergh

Docent

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02



Jonas Björk

Professor

jonas.bjork@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 16, +46 70 213 29 72


Staffan Blomberg

Docent

staffan.blomberg@soch.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 62


Sofia Brasjö

Administrativ assistent

sofia.brasjo@luhm.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 68


Gabriel Brea-Martinez

Postdoc

gabriel.brea-martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41


Benny Carlson

Professor emeritus

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88


Marcos Castillo

Doktorand

marcos.castillo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Jeanne Cilliers

Forskare

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 99




Louise Cormack

Doktorand

louise.cormack@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98




Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77


Per Gunnar Edebalk

Professor emeritus

per_gunnar.edebalk@soch.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 88


Christofer Edling

Professor

christofer.edling@soc.lu.se
Telefon: +46 46 222 88 62


Lisa Eklund

Docent

lisa.eklund@soc.lu.se
Telefon: +46 46 222 34 77, +46 46 222 88 50, +46 70 958 20 02


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86


Thomas Fischer

Biträdande universitetslektor

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 71



Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 48 10, +46 76 887 12 04



Åsa Hansson

Universitetslektor

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 61, +46 46 222 01 44, +46 70 958 48 89


Gawain Heckley

Forskare

gawain.heckley@med.lu.se
Telefon: +46 72 467 48 80, +46 72 467 48 80


Finn Hedefalk

Forskare

finn.hedefalk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 44, +46 73 816 60 29


Jonas Helgertz

Docent

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66


Markus Isaksson

Administrativ assistent

markus.isaksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 00 00, +46 46 222 36 68


Madeleine Jarl

Forskningssekreterare, forskningsadministratör, inköpssamordnare

madeleine.jarl@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 58




Tobias Karlsson

Docent

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37, +46 73 276 58 47


Ali Kiadaliri

Postdoc

ali.kiadaliri@med.lu.se
Telefon: +46 07 259 62 212



Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69, +46 73 828 32 10


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 24 02, +46 72 566 32 60


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90


Jayeon Lindellee

Postdoc

jayeon.lindellee@soch.lu.se
Telefon: +46 46 222 88 59




Martin Lindström

Professor

martin.lindstrom@med.lu.se
Telefon: +46 40 391 34 3










Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67, +46 70 982 84 67



Therese Nilsson

Professor

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43


Henrik Ohlsson

Statistiker

henrik.ohlsson@med.lu.se
Telefon: +46 40 391 40 2


Andrés Palacio

Universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51


Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 47


Luciana Quaranta

Docent, universitetslektor

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97



Sanjib Saha

Forskare

sanjib.saha@med.lu.se
Telefon: +46 72 467 48 80



Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81


Luis Serratos

Gästforskare

luis.serratos@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 56



Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 16, +46 46 222 08 34


Patrick Svensson

Universitetslektor, docent

patrick.svensson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33


Christopher Swader

Universitetslektor

christopher.swader@soc.lu.se
Telefon: +46 46 232 66 , +46 46 222 32 66


Anna Tegunimataka

Biträdande universitetslektor

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98


Petra Thiemann

Biträdande universitetslektor

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 86


Ingrid van Dijk

Biträdande universitetslektor

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41


Elien van Dongen

Doktorand

elien.van_dongen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 90


Anna Welander Tärneberg

Universitetslektor

anna.welander_tarneberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Övriga roller

Katalogadministratör: Madeleine Jarl

Adressuppgifter

Centrum för ekonomisk demografi

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 00 00

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2021-12-16