Kontakt

Centrum för ekonomisk demografi


Danial Ali Akbari

Doktorand

danial.ali_akbari@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 64


Clas Andersson

Systemutvecklare

clas.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 87



Erik Andersson

Administrativ assistent

erik.andersson@ekh.lu.se


Mats Andersson

Administrativ assistent

mats.andersson@ekh.lu.se



Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80


Thor Berger

Postdoc

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 772 07 78


Andreas Bergh

Docent

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02


Jonas Björk

Professor

jonas.bjork@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 16, +46 70 213 29 72


Staffan Blomberg

Docent

staffan.blomberg@soch.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 62


Sofia Brasjö

Administrativ assistent

sofia.brasjo@ekh.lu.se


Gabriel Brea Martinez

Postdoc

gabriel.brea_martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Jeanne Cilliers

Forskare

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 99





Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77


Per Gunnar Edebalk

Professor emeritus

per_gunnar.edebalk@soch.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 88


Christofer Edling

Professor

christofer.edling@soc.lu.se
Telefon: +46 46 222 88 62


Lisa Eklund

Docent

lisa.eklund@soc.lu.se
Telefon: +46 46 222 34 77


Annika Elwert

Forskare

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98



Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86


Thomas Fischer

Biträdande universitetslektor

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 71



Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 48 10, +46 76 887 12 04



Åsa Hansson

Universitetslektor

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 61, +46 46 222 01 44, +46 70 958 48 89


Gawain Heckley

Forskare

gawain.heckley@med.lu.se
Telefon: +46 72 467 48 80, +46 72 467 48 80


Finn Hedefalk

Postdoc

finn.hedefalk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02, +46 73 816 60 29


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66


Thomas Hofmarcher

Doktorand

thomas.hofmarcher@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 74


Markus Isaksson

Administrativ assistent

markus.isaksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 00 00


Madeleine Jarl

Forskningssekreterare, forskningsadministratör, inköpssamordnare

madeleine.jarl@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 58


Per Johansson

Administrativ assistent

per.johansson@ekh.lu.se




Tobias Karlsson

Forskare

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37, +46 73 276 58 47


Ali Kiadaliri

Postdoc

ali.kiadaliri@med.lu.se
Telefon: +46 07 259 62 212



Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69, +46 73 828 32 10


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02, +46 72 566 32 60


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98




Martin Lindström

Professor

martin.lindstrom@med.lu.se
Telefon: +46 40 391 34 3






Sara Mikkelsen

Doktorand

sara.mikkelsen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 17



Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67



Therese Nilsson

Docent

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43, +46 73 396 79 19


Henrik Ohlsson

Statistiker

henrik.ohlsson@med.lu.se
Telefon: +46 40 391 40 2


Andrés Palacio

Postdoc

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51


Faustine Perrin

Postdoc

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 65


Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 47


Luciana Quaranta

Docent

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97


Maria Rosvall

Docent

maria.rosvall@med.lu.se
Telefon: +46 40 391 40 3


Johan Sandberg

Universitetslektor

johan.sandberg@soc.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 70


Francesco Scalone

Gästforskare


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81




Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 34


Patrick Svensson

Universitetslektor, docent (tjänstledig)


Christopher Swader

Universitetslektor

christopher.swader@soc.lu.se
Telefon: +46 46 232 66


Anna Tegunimataka

Forskare

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98


Petra Thiemann

Biträdande universitetslektor

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 86


Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Anna Welander Tärneberg

Universitetslektor

anna.welander_tarneberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Kai Willfuehr

Gästforskare



Övriga roller

Distributionsansvarig p-dekal: Madeleine Jarl

Katalogadministratör: Madeleine Jarl

Adressuppgifter

Centrum för ekonomisk demografi

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 00 00

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2020-01-13