Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Bezawit Abebe

Projektassistent

Telefon: +46 46 222 74 91


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88



Edoardo Altamura

Gästforskare

edoardo.altamura@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 77


Mesfin Araya

Projektassistent

mesfin.araya@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 78


Johanne Arnfred

Doktorand

johanne.arnfred@ekh.lu.se
Telefon: +46 22 273 77



Tobias Axelsson

Universitetslektor, studierektor för grundutbildningen, studievägledare

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31


Nicolai Baumert

Doktorand

nicolai.baumert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91, +46 73 491 09 73



Erik Bengtsson

Biträdande universitetslektor

erik.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 52


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80


Thor Berger

Postdoc

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 772 07 78


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02


Gabriel Brea-Martinez

Postdoc

gabriel.brea-martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Benny Carlson

Professor emeritus

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Helene Castenbrandt

Forskare

helene.castenbrandt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 76


Marcos Castillo

Doktorand

marcos.castillo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Björn Chebrell

Projektassistent

bjorn.chebrell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32



Louise Cormack

Doktorand

louise.cormack@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98



Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Kerstin Enflo

Professor

kerstin.enflo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 91


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86


Nicholas Ford

Doktorand

nicholas.ford@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42



Xabier Garcia Fuente

Gästforskare

xabier.garcia_fuente@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Kathryn Gary

Forskare

kathryn.gary@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81


Emrah Gülsunar

Doktorand

emrah.gulsunar@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79



Finn Hedefalk

Forskare

finn.hedefalk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 44, +46 46 222 42 02, +46 73 816 60 29


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66


Sofia Henriques

Forskare

sofia.henriques@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81




Ioana Igna

Projektassistent

ioana.igna@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Madeleine Jarl

Forskningsadministratör

madeleine.jarl@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 58


Magnus Jiborn

Forskare

magnus.jiborn@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 80




Tobias Karlsson

Universitetslektor

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37, +46 73 276 58 47



Fredrik Kopsch

Doktorand

fredrik.kopsch@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 22



Ushehwedu Kufakurinani

Gästforskare

ushehwedu.kufakurinani@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45



Matti La Mela

Gästforskare

matti.la_mela@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02, +46 72 566 32 60



Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90


Jason Lennard

Postdoc

jason.lennard@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Jonas Ljungberg

Professor

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 36


Håkan Lobell

Programkoordinator, studievägledare

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 85








Luka Miladinovic

Doktorand

luka.miladinovic@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42


Anna Missiaia

Universitetslektor

anna.missiaia@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 11





Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67


Hana Nielsen

Postdoc, gästforskare

hana.nielsen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 46 222 03 45



Anneli Nilsson Ahlm

Ekonom

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12


Carl Nordlund

Gästforskare





Mats Olsson

Prefekt, professor

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79


Vinzent Ostermeyer

Doktorand

vinzent.ostermeyer@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33



Andrés Palacio

Universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51


Faustine Perrin

Postdoc

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 65


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81



Luciana Quaranta

Docent

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33


Christina Rothman

Institutionsadministratör

christina.rothman@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 74


Sylvia Schwaag Serger

Professor

sylvia.schwaag_serger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 585 83 85


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81




Ingela Skoug Frid

Projektassistent

ingela.skoug_frid@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32


Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 34, +46 46 222 41 16



Patrick Svensson

Universitetslektor, docent, gästforskare (tjänstledig)


Marvin Süsse

Forskare

marvin.susse@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Josef Taalbi

Docent

josef.taalbi@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 30


Anna Tegunimataka

Biträdande universitetslektor

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98


Linn Ternsjö

Doktorand

linn.ternsjo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Emelie Till

Doktorand

emelie.till@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46





Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Anna Welander Tärneberg

Forskare, postdoc

anna.welander_tarneberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Tina Wueggertz

Institutionsadministratör

tina.wueggertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 75




Jaco Zuijderduijn

Universitetslektor, docent

jaco.zuijderduijn@ekh.lu.se


Anders Ögren

Docent

anders.ogren@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 02



Övriga roller

Katalogadministratör: Tina Wueggertz

Skyddsombud: Martin Andersson, Tina Wueggertz

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2020-11-09