Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Prince Young Aboagye

Postdoc

prince_young.aboagye@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88



Edoardo Altamura

Gästforskare

edoardo.altamura@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 77


Clas Andersson

Systemutvecklare

clas.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 87


Erik Andersson

Administrativ assistent

erik.andersson@ekh.lu.se


Martin Andersson

Universitetslektor

martin.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 85


Mats Andersson

Administrativ assistent

mats.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 13


Mesfin Araya

Projektassistent

mesfin.araya@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 78


Johanne Arnfred

Doktorand

johanne.arnfred@ekh.lu.se
Telefon: +46 22 273 77



Tobias Axelsson

Studierektor för grundutbildningen, universitetslektor

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31


Nicolai Baumert

Doktorand

nicolai.baumert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91, +46 73 491 09 73



Erik Bengtsson

Universitetslektor

erik.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 52


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80


Thor Berger

Gästforskare

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 772 07 78


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02


Jutta Bolt

Universitetslektor

jutta.bolt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 89


Sofia Brasjö

Administrativ assistent

sofia.brasjo@luhm.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 68


Gabriel Brea-Martinez

Forskare

gabriel.brea-martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41




Valentina Bucaioni

Forskare

valentina.bucaioni@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32



Benny Carlson

Professor emeritus

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Helene Castenbrandt

Docent

helene.castenbrandt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 76


Marcos Castillo

Doktorand

marcos.castillo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Cristina Chaminade

Professor

cristina.chaminade@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 33 34


Michael Chanda Chiseni

Doktorand

michael.chanda_chiseni@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91



Björn Chebrell

Projektassistent

bjorn.chebrell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32


Jeanne Cilliers

Postdoc

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 99



Louise Cormack

Doktorand

louise.cormack@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Clara Dallaire-Fortier

Doktorand

clara.dallaire-fortier@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42





Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77


Cristian Ducoing

Universitetslektor

cristian.ducoing@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90


Olof Ejermo

Professor

olof.ejermo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 50, +46 73 694 63 42


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Kerstin Enflo

Professor

kerstin.enflo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 91


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86


Marcus Falk

Doktorand

marcus.falk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 97


Turaj Faran

Gästforskare

turaj.faran@LUCSUS.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 09, +46 72 326 25 25


Maria Fibaek

Doktorand

maria.fibaek.7804@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45



Nicholas Ford

Doktorand

nicholas.ford@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42



Kathryn Gary

Forskare

kathryn.gary@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81


Erik Green

Universitetslektor

erik.green@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 67


Christer Gunnarsson

Professor emeritus

christer.gunnarsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 35


Abel Gwaindepi

Forskare

abel.gwaindepi@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90


Emrah Gülsunar

Doktorand

emrah.gulsunar@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79


Neelambar Hatti

Professor emeritus

neelambar.hatti@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88, +46 70 148 00 01


Finn Hedefalk

Forskare

finn.hedefalk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 44, +46 73 816 60 29


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66


Ellen Hillbom

Professor, stf prefekt, studierektor för forskarutbildningen

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 86





Ioana Igna

Projektassistent

ioana.igna@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Markus Isaksson

Administrativ assistent

markus.isaksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 00 00


Madeleine Jarl

Forskningsadministratör

madeleine.jarl@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 58



Morten Jerven

Professor

morten.jerven@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 67


Magnus Jiborn

Forskare

magnus.jiborn@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 80


Per Johansson

Administrativ assistent

per.johansson@ekh.lu.se



Astrid Kander

Professor

astrid.kander@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 83, +46 70 994 23 29



Tobias Karlsson

Universitetslektor

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37, +46 73 276 58 47


Seán Kenny

Postdoc

sean.kenny@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90



Sascha Klocke

Doktorand

sascha.klocke@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 84, +46 70 831 17 88


Fredrik Kopsch

Doktorand

fredrik.kopsch@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 22




Ushehwedu Kufakurinani

Gästforskare

ushehwedu.kufakurinani@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45



Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 24 02, +46 72 566 32 60


Anders Larsson

Projektassistent

anders.larsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 747 07 59


Gun Lauritzson

Doktorand

gun.lauritzson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88, +46 70 818 81 25


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90



Jonas Ljungberg

Professor emeritus

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 36


Håkan Lobell

Programkoordinator, studievägledare, universitetslektor

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 85



Montserrat Lopez Jerez

Forskare

montserrat.lopez_jerez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 35


Valeria Lukkari

Doktorand

valeria.lukkari@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 38


Fay Lundh Nilsson

Universitetslektor

fay.lundh_nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 38




Igor Martins

Postdoc

igor.martins@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 84


Dominic Mealy

Doktorand

dominic.mealy@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 97


Bertus Markus Melles

Doktorand

bertus_markus.melles@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79




Luka Miladinovic

Doktorand

luka.miladinovic@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33


Anna Missiaia

Universitetslektor

anna.missiaia@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 11




Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67, +46 70 982 84 67


Hana Nielsen

Postdoc

hana.nielsen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67


Anders Nilsson

Professor emeritus

anders.nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88


Malin Nilsson

Postdoc

malin.nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 11


Anneli Nilsson Ahlm

Administrativ chef

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12


Carl Nordlund

Gästforskare


Jakob Nyqvist

Projektassistent

jakob.nyqvist@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40





Mats Olsson

Prefekt

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79


Vinzent Ostermeyer

Doktorand

vinzent.ostermeyer@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33



Andrés Palacio

Universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51


Faustine Perrin

Biträdande universitetslektor

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 65


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81



Luciana Quaranta

Biträdande universitetslektor

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33


Emelie Rohne Till

Doktorand

emelie.rohne_till@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46


Christina Rothman

Institutionsadministratör

christina.rothman@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 74


Sylvia Schwaag Serger

Professor

sylvia.schwaag_serger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81


Luis Serratos

Doktorand

luis.serratos@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 56




Ingela Skoug Frid

Projektassistent

ingela.skoug_frid@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32


Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 16, +46 46 222 08 34




Patrick Svensson

Gästforskare

patrick.svensson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33


Marvin Süsse

Forskare

marvin.susse@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Josef Taalbi

Universitetslektor

josef.taalbi@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 30


Anna Tegunimataka

Biträdande universitetslektor

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98


Linn Ternsjö

Doktorand

linn.ternsjo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 38



Sara Torregrosa Hetland

Universitetslektor

sara.torregrosa_hetland@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33


Carolina Uppenberg

Postdoc

carolina.uppenberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 84


Frank van der Most

Forskningsingenjör

frank.van_der_most@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40, +46 70 869 69 34


Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41


Elien van Dongen

Doktorand

elien.van_dongen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 90


Anna Welander Tärneberg

Universitetslektor

anna.welander_tarneberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Tina Wueggertz

Institutionsadministratör

tina.wueggertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 75



Liang Zhao

Doktorand

liang.zhao@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 77




Anders Ögren

Universitetslektor

anders.ogren@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 02


Martin Önnerfors

Doktorand

martin.onnerfors@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 56


Övriga roller

Katalogadministratör: Christina Rothman, Tina Wueggertz

Skyddsombud: Martin Andersson

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2021-08-26