Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Kamaruddin Abdulsomad

Universitetslektor

kamaruddin.abdulsomad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 80


Bezawit Abebe

Projektassistent


Prince Young Aboagye

Postdoc

prince_young.aboagye@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88



Edoardo Altamura

Gästforskare

edoardo.altamura@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 77


Martin Andersson

Docent

martin.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 85



Johanne Arnfred

Doktorand

johanne.arnfred@ekh.lu.se
Telefon: +46 22 244 97



Tobias Axelsson

Universitetslektor, studierektor för grundutbildningen

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31


Nicolai Baumert

Doktorand

nicolai.baumert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91, +46 73 491 09 73



Erik Bengtsson

Biträdande universitetslektor

erik.bengtsson@ekh.lu.se


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80


Thor Berger

Postdoc

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 70 772 07 78


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02


Jutta Bolt

Docent

jutta.bolt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 89


Gabriel Brea Martinez

Postdoc

gabriel.brea_martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Helene Castenbrandt

Forskare

helene.castenbrandt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 76



Cristina Chaminade

Professor

cristina.chaminade@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 33 34


Michael Chanda Chiseni

Doktorand

michael.chanda_chiseni@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91



Jeanne Cilliers

Postdoc, forskare

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 99




Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77



Olof Ejermo

Universitetslektor, docent

olof.ejermo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 50, +46 73 694 63 42, +46 46 736 94 6342


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Kerstin Enflo

Docent

kerstin.enflo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 91


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86



Kristin Fransson

Institutionsadministratör (tjänstledig)



Xabier Garcia Fuente

Gästforskare

xabier.garcia_fuente@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45



Erik Green

Docent

erik.green@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 67



Abel Gwaindepi

Postdoc

abel.gwaindepi@ekh.lu.se
Telefon: +46 04 622 20 390


Emrah Gülsunar

Doktorand

emrah.gulsunar@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79


Neelambar Hatti

Professor emeritus

neelambar.hatti@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88, +46 70 148 00 01


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66


Sofia Henriques

Forskare

sofia.henriques@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90


Ellen Hillbom

Docent

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 86




Ioana Igna

Projektassistent

ioana.igna@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45




Magnus Jiborn

Forskare

magnus.jiborn@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 80



Astrid Kander

Professor

astrid.kander@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 83, +46 70 994 23 29




Tobias Karlsson

Universitetslektor

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37, +46 73 276 58 47


Sean Kenny

Postdoc

sean.kenny@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90



Sascha Klocke

Doktorand

sascha.klocke@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 84, +46 70 831 17 88


Fredrik Kopsch

Doktorand

fredrik.kopsch@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 22


Ushehwedu Kufakurinani

Gästforskare

ushehwedu.kufakurinani@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45



Matti La Mela

Gästforskare

matti.la_mela@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02, +46 72 566 32 60



Gun Lauritzson

Doktorand

gun.lauritzson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88, +46 70 818 81 25


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98


Jason Lennard

Postdoc

jason.lennard@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Jonas Ljungberg

Professor

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 36


Håkan Lobell

Programkoordinator, studievägledare, forskare

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 85



Montserrat Lopez Jerez

Forskare

montserrat.lopez_jerez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 35



Fay Lundh Nilsson

Universitetslektor

fay.lundh_nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 38



Niall Maher

Forskningsassistent

Telefon: +46 46 222 03 45



Igor Martins

Doktorand

igor.martins@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 84




Luka Miladinovic

Doktorand

luka.miladinovic@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42


Anna Missiaia

Universitetslektor

anna.missiaia@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 11





Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67


Hana Nielsen

Postdoc, gästforskare

hana.nielsen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67, +46 46 222 03 45


Anders Nilsson

Professor emeritus

anders.nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88



Anneli Nilsson Ahlm

Ekonom, administrativ chef

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12, +46 22 269 12


Carl Nordlund

Gästforskare




Mats Olsson

Prefekt, professor

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79


Vinzent Ostermeyer

Doktorand

vinzent.ostermeyer@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33



Andrés Palacio

Postdoc, biträdande universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51


Faustine Perrin

Postdoc

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 65


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81




Luciana Quaranta

Docent

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33


Christina Rothman

Institutionsadministratör

christina.rothman@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 74


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81




Ingela Skoug Frid

Projektassistent

ingela.skoug_frid@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32


Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 34



Patrick Svensson

Universitetslektor, docent, gästforskare (tjänstledig)



Josef Taalbi

Postdoc

josef.taalbi@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 30


Anna Tegunimataka

Biträdande universitetslektor

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98



Emelie Till

Doktorand

emelie.till@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46





Frank van der Most

Forskningsingenjör

frank.van_der_most@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40, +46 70 869 69 34


Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41



Anna Welander Tärneberg

Forskare, postdoc

anna.welander_tarneberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45


Tina Wueggertz

Institutionsadministratör

tina.wueggertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 75




Jaco Zuijderduijn

Universitetslektor, docent

jaco.zuijderduijn@ekh.lu.se



Anders Ögren

Docent

anders.ogren@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 02


Övriga roller

Distributionsansvarig p-dekal: Anneli Nilsson Ahlm

Katalogadministratör: Kristin Fransson, Tina Wueggertz

Skyddsombud: Tina Wueggertz

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2020-01-13