Kontakt

Nationalekonomiska institutionen


Danial Ali Akbari

Doktorand

danial.ali_akbari@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 64


Fredrik Andersson

Professor

fredrik.andersson@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 76


Fredrik N G Andersson

Docent

fredrik_n_g.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 44


Tommy Andersson

Professor

tommy.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 70


Mariana Anton

Utbildningsadministratör, inköpssamordnare

mariana.anton@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 50


Hossein Asgharian

Professor

hossein.asgharian@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 67


Emre Aylar

Docent, biträdande universitetslektor

emre.aylar@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 49




Andreas Bergh

Universitetslektor

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43


Karin Bergman

Universitetslektor

karin.bergman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 74



Jan Bietenbeck

Biträdande universitetslektor

jan.bietenbeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 53


Yves Bourdet

Docent

yves.bourdet@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 45 99


Hans Byström

Professor

hans.bystrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 78


Claes Bäckman

Postdoc

claes.backman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 93


Sofie Cairo

Doktorand


Pol Campos Mercade

Doktorand

pol.campos_mercade@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 19



Alemu Tulu Chala

Doktorand

alemu_tulu.chala@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 17




Sylta Cornils

Postdoc

sylta.cornils@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 49


Margareta Dackehag

Forskare

margareta.dackehag@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80



Haiyue Dong

Doktorand

haiyue.dong@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 90




David Edgerton

Professor emeritus

david.edgerton@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 78


Andreas Ek

Universitetslektor

andreas.ek@nek.lu.se


Lina Maria Ellegård

Forskare

lina_maria.ellegard@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80



Hans Falck

Universitetslektor

hans.falck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 81 91


Thomas Fischer

Biträdande universitetslektor

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 71



Jens Forssbaeck

Universitetslektor

jens.forssbaeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 43


Klas Fregert

Docent

klas.fregert@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 48


Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 48 10, +46 76 887 12 04



Gunes Gokmen

Biträdande universitetslektor

gunes.gokmen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 55


Dominice Goodwin

Doktorand

dominice.goodwin@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 69



Erik Grenestam

Doktorand

erik.grenestam@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 17



Joakim Gullstrand

Professor

joakim.gullstrand@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 97


Björn Hansson

Professor emeritus

bjorn.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 68


Pontus Hansson

Universitetslektor

pontus.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 14


Åsa Hansson

Docent

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 61, +46 46 222 01 44, +46 70 958 48 89


Hjördis Hardardottir

Doktorand

hjordis.hardardottir@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 71




Duc-Hong Hoang

Doktorand

duc-hong.hoang@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 13


Thomas Hofmarcher

Doktorand

thomas.hofmarcher@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 74


Hj Holm

Prefekt, professor

hj.holm@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 51, +46 70 221 69 26



Peter Jochumzen

Universitetslektor

peter.jochumzen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 66


Lars Jonung

Professor emeritus

lars.jonung@nek.lu.se
Telefon: +46 70 274 02 73




Mehmet Caglar Kaya

Doktorand

mehmet_caglar.kaya@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 28



Polina Knutsson

Doktorand

polina.knutsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 33 83


Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69, +46 73 828 32 10


Dominika Krygier

Doktorand

dominika.krygier@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 77, +46 70 423 49 54


John Källström

Doktorand

john.kallstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 71, +46 46 222 33 37



Bo Larsson

Doktorand

bo.larsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 72





Jenny Lindström Wate

Ekonomiadministratör

jenny.lindstrom_wate@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 57




Frederik Lundtofte

Docent

frederik.lundtofte@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 96


Carl Hampus Lyttkens

Professor

carl_hampus.lyttkens@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 52, +46 70 514 05 26




Anna Marciniak

Administrativ chef

anna.marciniak@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 04





Sara Mikkelsen

Doktorand

sara.mikkelsen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 17


Erik Mohlin

Biträdande universitetslektor

erik.mohlin@nek.lu.se






Birger Nilsson

Docent

birger.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 12


Therese Nilsson

Docent

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43, +46 73 396 79 19


Martin Nordin

Docent

martin.nordin@agrifood.lu.se
Telefon: +46 46 222 07 90




Karin Olofsdotter

Docent

karin.olofsdotter@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 54



Sonja Opper

Professor

sonja.opper@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 06, +46 70 256 86 20


Azra Padjan

Utbildningsadministratör

azra.padjan@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 63


Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 47


Kristoffer Persson

Doktorand

kristoffer.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 83


Maria Persson

Docent

maria.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 70


Yana Petrova

Doktorand

yana.petrova@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 19


Marie Pihl

Utbildningsadministratör, webbadministratör

marie.pihl@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 46


Hampus Poppius

Doktorand

hampus.poppius@nek.lu.se
Telefon: +46 70 349 22 71



Anne-Marie Pålsson

Docent

anne-marie.palsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 79


Simon Reese

Biträdande universitetslektor

simon.reese@nek.lu.se


Alexandros Rigos

Postdoc

alexandros.rigos@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 85


Vivienne Rutkowska

Tentavakt


Dag Rydorff

Forskare

dag.rydorff@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 58


Peter Schüller

Utbildningsadministratör

peter.schuller@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 08


Fredrik Sjöholm

Professor

fredrik.sjoholm@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 26, +46 73 397 88 90



Nathalie Stenbeck

Utbildningsadministratör

nathalie.stenbeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 90


Martin Strieborny

Biträdande universitetslektor

martin.strieborny@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 86


Lars-Gunnar Svensson

Professor emeritus

lars-gunnar.svensson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 79


Lars Söderström

Professor emeritus

lars.soderstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69




Petra Thiemann

Biträdande universitetslektor

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 86



Roel van Veldhuizen

Biträdande universitetslektor

roel.van_veldhuizen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 60


Melinda Vigh

Gästforskare


Anders Vilhelmsson

Docent

anders.vilhelmsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 48


Dinh-Vinh Vo

Doktorand

dinh-vinh.vo@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 84


Mårten Wallette

Studievägledare

marten.wallette@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 75



Erik Wengström

Professor

erik.wengstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 23


Joakim Westerlund

Professor

joakim.westerlund@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 97

Övriga roller

Distributionsansvarig p-dekal: Jenny Lindström Wate

Adressuppgifter

Nationalekonomiska institutionen

Besöksadress:
Tycho Brahes väg 1, Lund

Postadress:
Box 7082, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 86 57

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2019-11-19